Vila Jupiter

lokalita: Tmaň (Středočeský kraj)
vyhotovení: studie 03/2022, DSP 12/2022
aktuální stav: stavba povolena, začátek stavebních prací

Nárožní parcela, severní výhled, příjezdová cesta z jižní strany, sedmi metrové převýšení parcely, vrstevnice jdoucí úhlopříčně. Specifická parcela, která vyžaduje specifický rodinný dům. Urbanistické řešení domu pracuje s komplikovanými vlastnosti parcely a snaží se z nich těžit.

Dům je umístěn v nejvyšší části parcely, pro největší možný výhled na protější krásnou krajinu. Toto umístění vytváří vjezd do garáže z jižní strany parcely. Umístění garáže na jižní stranu mění tradiční jižní orientaci domu vůči slunci na východo-západní. Dům jde tomuto postavení vůči slunci naproti a zeštíhluje dům na šířku 7 metrů, aby byla východní a západní strana fasády co nejdéle osluněna. Zvolení úzkého traktu zjednodušuje konstrukční systém a pomáhá dům zeštíhlit, což vede k elegantnějšímu vzhledu. Dům respektuje terén své parcely s jeho úhlopříčně jdoucími vrstevnicemi a snaží se tak vyhnout mohutným opěrným stěnám. Díky tomuto rozhodnutí dochází k zalomení domu, které sebou nese další výhody. Zalomení zdůrazňuje nároží ulice, vytváří vstupní reprezentativní část, pomáhá rozčlenit zahradu, umožňuje obytné části domu výhled mimo objekt sousedního domu, orientuje severní fasádu směrem na nejhezčí výhled a mění vnímání velikosti domu.

Z důvodu velkého převýšení parcely je rodinný dům rozložen do dvou nadzemních podlaží. Tyto podlaží mají odlišnou půdorysnou stopu, která vychází s usazení domu do terénu. Dům je na své jižní straně jednopodlažní, hmota domu postupně s klesajícím terénem nabývá na objemu až se dům stává dvojpodlažním.

autor: Viktor Kirschner, Kristýna Kirschner (Vyslychová)

Jak byste celkově hodnotili naši spolupráci pár větami? Doporučili byste nás Vašim přátelům?
Sme veľmi spokojní. Naša spolupráca dopadla nad očakávania. Nechceli sme klasický dom, ale zároveň nič extravagantného a v určitej cenovej dostupnosti. Všetky tieto parametre boli za splnené. Je vidieť, že ich práca baví a akceptujú a rešpektujú názor a vkus zákazníka. Zároveň ale vedia usmerniť a poradiť. Za veľké plus považujeme zmysel pre detail, novátorske nápady a extra služby napr. konzultácie nad rámec v prípade potreby. Príjemný prístup a ústretovosť boli samozrejmosťou. Vrele odporúčame.
 
Jaké TŘI SLOVA byste použili pro popis naší spolupráce?
zmysel pre detail, netradišnosť, spoľahlivosť
 
Je něco cenného, co jste si z naší spolupráce odnesli?
Zmena pohľadu na stavbu a priestor.

axonometrie

koncept

řešené území

dokumentace pro stavební povolení

KRYSTAL architektura © 2022