Rodinný dům Na kopečku

lokalita: Středočeský kraj
vyhotovení: studie 10/2023
aktuální stav: dokončení architektonické studie

Návrh vychází ze zadání vytvořit tradiční „český“ venkovský dům se sedlovou červenou střechou zapadající do charakteru obce. Pro návrh bylo důležité dodržet tento tradiční archetyp a proto již k domu nejsou přidružené žádné další objemy v podobě garáže nebo terasy, ale naopak jsou tyto prvky spojeny s domem prodlouženou střešní konstrukcí. Tím je zachován tradiční charakter domu, dům tak poskytuje všechny potřebné funkce, které jsou pro bydlení v dnešní době potřeba a výsledný tvar zároveň navazuje na tradiční protáhlé obdelníkové domy, které se běžně v obci nacházejí.

Urbanistické řešení a samotný tvar domu je dán několika okolnostmi. Pro umístění domu na pozemek byl při návrhu prioritní maximální výhled. Z tohoto důvodu je dům umístěn v horní části pozemku. Toto umístění zaručuje ničím nerušený výhled, využívá nejrovnější části pozemku a také umístění nekoliduje s ochranným pásmem ve spodní části pozemku. Hlavním motivem domu se tedy stává jeho maximální otevření vůči krajině. Všechny obytné místnosti jsou orientovány ke krásným panoramatům okolní krajiny směrem na jih. Na severní straně, směrem do ulice, je dům naopak více uzavřený a nenápadný.

Architektonický návrh novostavby rodinného domu je zaměřen na propojení historického archetypu domu se sedlovou střechou se zachováním vysoké kvality bydlení s moderními prvky. Jedná se o dvoupatrový dům ve tvaru obdélníku s typickým střešním vikýřem. Obdelníkový tvar domu jednak šetří realizační náklady a jednak přirozeně zapadá do průběhu rostlého terénu svahu. Dalším prvkem domu je římsa střechy, která je převedena do modernějšího jazyka.

Dům tvoří dispozice s pěti obytnými místnostmi 5kk. Cílem dispozičního uspořádání bylo vejít se do co nejmenší plochy, ale za cenu zachování kvality bydlení. Pro koncept dispozice bylo zásadní umožnit všem pokojům maximální jižní výhled do okolní krajiny, který je opravdu překrásný. Z tohoto důvodu jsou všechny pokoje orientovány na jih a veškeré zázemí domu na sever. Dispozice má praktické zónování denní a noční části podle jednotlivých poschodí. Cílem bylo zakomponovat do této velikosti domu také převýšený prostor, který celý dům propojuje a dodává mu vzdušnost a velikost. Hlavní průhledy jsou umístěny v obývacím pokoji velkoformátovými okny do krajiny. Nechybí ale ani menší průhledy v podobě malých oken u schodiště apod. Vstup do domu je umístěn v jeho severní části v centrální pozici. Toto umístění vstupu je nejvýhodnější z hlediska efektivního uspořádání celé vnitřní dispozice domu. Vstupní fasáda je doplněna pouze o maloformátová okna do technické místnosti, do koupelny a do schodiště. V přímé ose vstupu se nachází velkoformátové okno s průhledem do krajiny.

autor: Viktor Kirschner, Kristýna Kirschner (Vyslychová)

Jak byste celkově hodnotili naši spolupráci? Doporučili byste nás Vašim přátelům?
Spolupráce s Vámi byla a je perfektní, jste nám odbornými průvodci v oblasti, která je pro nás velkou neznámou a i přesto se cítíme být jako rovnocenní partneři, kteří společně zhmotňují náš sen a nepřipadáme si jako méněcenný klient, který ničemu nerozumí. Vaše odbornost a smysl pro detail nás přesvědčila pro další spolupráci. Žádný náš dotaz jste nebrali jako hloupý a až neskutečně jste vnímali naše požadavky a potřeby, na kterých jste stavěli celý koncept a návrh. Toho si opravdu ceníme a doporučujeme Vás kudy chodíme :).
 
Je něco cenného, jste si z naší spolupráce odnesli? Například nějaké „aha momenty“ apod.?
Že architekti mohou skutečně přenést vaše myšlenky do reality a že to může být i příjemný zážitek.
 
Je něco co Vás překvapilo?
Intenzita vzájemné kooperace, že to nebyl jen proces o jedné úvodní schůzce, po které byste si tvořili podle svých představ ideální zakázku, ale zajímali jste se o každý detail, aby nám vyhovoval, vysvětlovali nám všechny souvislosti, které jsou nám laikům skryté a tím i pomáhali pochopit celý proces. V to jsme nikdy nedoufali.
 
Jaké TŘI SLOVA byste použili pro popis naší spolupráce?
zapálení, smysl pro detail, lidskost
 
Je něco co bysme mohli vylepšit?
Umět nám ten domeček i postavit:)

koncept

půdorys

posuvná část terasa

posuvná příčka

detaily exteriér

řešené území

KRYSTAL architektura © 2022