Revitalizace Jánské Koupele, Lázně Camillo

lokalita: Staré Těchanovice / Moravice (Moravskoslezský kraj)
typ projektu: diplomní práce
vyhotovení: letní semestr 2022

Areál chátrajících Jánských Koupelí se nachází v Moravskoslezském kraji, v bývalé oblasti Sudety, v meandru řeky Moravice, nedaleko vodní nádrže Kružberk, v pomyslném středu spojnice Opavy / Bruntálu / Šternberku / Olomouce / Hranic / Ostravy a na pomezí obce Staré Těchananovice a Moravice.

První zmínky o léčivých pramenech na tomto místě pochází z roku 1640. Roku 1811 na tomto místě vznikají první lázeňské budovy, jejichž investorem je hrabě Jan z Tenczina, po kterém je pojmenován celý areál, tedy Jánské Koupele a také nezachovalý minerální pramen, pramen Jan. Roku 1851 je objeven další pramen, pramen Pavla. Od tohoto roku dochází k velkému rozvoji lázní, nejprve pod majitelem Carlem Weisshuhnem a poté pod dalším majitelem Camillem Razumovským, který lázně přestavěl a zmodernizoval. V roce 1897 byl objeven třetí pramen, pramen Marie. Největší rozkvět zažívá areál ve 20. letech 20.století. Do 2. světové války fungoval areál jako lázeňský, do této doby patří rodině Razumovských, jelikož se však nachází v oblasti Sudet, připadá Třetí říši. Třetí říše zde zřizuje zajatecký tábor pro důstojníky a později vojenský lazaret. Po druhé světové válce je areál znárodněn, slouží jako dětská ozdravovna a později jako středisko odborů. Areál funguje do roku 1993, od tohoto roku chátrá.

Urbanistické řešení vychází především z krajinného uspořádání, historických hodnot a snahy přenést standart areálu z roku 1930 do roku 2030. Návrh další vrstvy má přinést nový impuls a doplnit strukturu areálu, přičemž se snaží ctít a podporovat stávající budovy a urbanismus areálu. Areál obnovuje svou lázeňskou funkci. Slouží jak pro rekreaci, tak pro rehabilitaci. Rehabilitační lázně s ordinacemi se nachází v přízemí Penzionu Pavla, jako tomu bylo v minulosti. Rekreační lázně se nachází v nové budově, Lázních Camillo. Tento objekt je zamýšlen jako hlavní symbol nové vrstvy areálu.

autor: Viktor Kirschner
ateliér: Valouch - Stibral

koncept urbanismus

vývoj areálu

příjezdová cesta z Meleckého Mlýna

u řeky

louka s prameny

veranda se sálem Léčebného domu

okolí Léčebného domu

předprostor Léčebného domu

koncept Lázně Camillo

půdorysy

řezy / pohledy

fyzický model

řešené území

odkazy:

KRYSTAL architektura © 2022